Periodontologia

Periodontologia to jeden z działów stomatologii. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim chorobami przyzębia. Przyzębie jest wyjątkowo wrażliwym obszarem, ponieważ styka się tam tkanka miękka z twardą, przez co wszelkiego rodzaju infekcje dość trudno się goją. Za to dla chorób istnieją tam idealne warunki. Na szczęście pracujący w gabinetach stomatologicznych JEDYNKA specjaliści, tacy jak lek. stom. Anna Rudnik Szymańska, znana z wcześniejszej praktyki w gabinecie DUODENT, zajmują się również leczeniem periodontologicznym.

Choroby przyzębia bardzo często zaczynają się od zapalenia dziąseł, które zwykle lekceważymy. Tymczasem na tym etapie specjalista od periodontologii może przeprowadzić szybkie i skuteczne leczenie, które nie tylko nie dopuści do rozwoju choroby, ale też pomoże zwalczyć uciążliwe objawy, takie jak swędzenie dziąseł czy ból. Dlatego właśnie warto regularnie badać zęby u stomatologa, który sam może pomóc, lub skierować do specjalisty.

Bardzo często za stany zapalne odpowiada odkładający się kamień nazębny. Nierozpoczęte w porę leczenie, może doprowadzić do znacznie poważniejszych chorób. Jeżeli stan zapalny przeniesie się na włókna kolagenowe, które utrzymują zęby w szczęce, może to doprowadzić do odsłonięcia szujek i korzenie zębów, co sprzyja rozwojowi chorób samych zębów, może tez doprowadzić do ich wypadania.

Za choroby przyzębia odpowiedzialne mogą być wady zgryzu, bruksizm, nieprawidłowe czyszczenie zębów, długo przyjmowane leki (zwłaszcza w przypadku cukrzycy), a nawet zaburzenia metaboliczne. Dlatego tak ważne jest, żeby samodzielnie nie decydować o powodach, dla których mamy problemy z dziąsłami i nie lekceważyć tej sprawy. Próba leczenia objawów domowymi metodami może nie tylko nie pomóc, ale te zaszkodzić.

W gabinetach stomatologicznych JEDYNKA oferujemy naszym pacjentom dostęp do nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu zabiegi periodontologiczne wykonywane są szybko i precyzyjnie. Dotyczy to zarówno samych badań, usuwania kamienia nazębnego, czy też wykonywania innych czynności, mających przywrócić zęby do dobrego stanu.

Dane kontaktowe
  • ul. Eurydyki 1/2
  • 80-299 Gdańsk-Osowa